menuordersearch
baanaa.ir

تفاوت موتور تسمه ای و گیربکسی در لباسشوئی ها ؟ اصطلاح Direct Drive در ماشین لباسشوئی ها چیست ,

۱۳۹۷/۱۰/۲۸ جمعه
(0)
(0)
تفاوت موتور تسمه ای و گیربکسی در لباسشوئی ها ؟ اصطلاح Direct Drive در ماشین لباسشوئی ها چیست
تفاوت موتور تسمه ای و گیربکسی در لباسشوئی ها ؟ اصطلاح Direct Drive در ماشین لباسشوئی ها چیست

انواع مدل لباسشوئی بر اساس نیروی منقل شده به دیگ شستشو : 

 

1- موتور معمولی: تسمه ای (ذغالی)

2-DIM (دیجیتال اینورتر موتور)

 

دیجیتال اینورتر موتور شامل:

 

1- تسمه ای مگنتی (A)

2- گیربکسی (B)

 

 

 

 

 

 

یکی از سوالاتی که معمولا خریداران لباسشوئیی با آن موجه هستند این است که لباسشویی تسمه ای بهتر است یا بدون تسمه ( دایرکت درایو ) ؟ 

مثلا موتور تسمه ای یا دایرکت درایو یا گیربکسی؟  کدامیک عمر بیشتری دارد؟تفاوت این موتورهادرچیست؟ کدامیک لرزش کمتر و صدای کمتری تولید می کند؟

 

برا پاسخ به این سوال مردم عادی و تعمیرکاران ماشین لباسشویی، پاسخ های متقاوت و گاها متناقصی دارند برای مثال: 

 

  • لباسشویی گیربکسی دردسر است. اصلا میدانی گیربکس لباسشویی خراب شود بیچاره می‌شوی؟
  • تعمیرات لباسشویی بدون تسمه خیلی پر هزینه و گران است. به هیچ عنوان بدون تسمه نخر!
  •  لباسشویی گیربکسی، موتور من درآوردی کره ای هاست. وگرنه چرا بوش یا زیمنس لباسشویی گیربکسی ندارند؟
  • لباسشویی تسمه ای لرزش زیادی دارد، حتما بدون تسمه بخر!
  • دیگر کی حوصله دارد تسمه عوض کند. از تکنولوژی روز عقب نمان و لباسشویی بدون تسمه بخر!

 

اما انتخاب ما کدام میبایست باشد، لباسشویی تسمه ای یا لباسشویی بدون تسمه؟ اما پیش از طرح سوال دانستن کارکرد هر نوع از لباسشوئی ها مهم و ضروری به نظر میرسد

 

تفوات موتور گیربکسی و تسمه ای دایرکت درایو direct Drive

 

ماشین لباسشویی بدون تسمه یا دایرکت درایو چیست؟

با پیشرفت  تکنولوژی در سال های اخیر کارخانجات تولید لوازم خانگی هم ازقافله عقب نماندند و نوآوری های چشم گیری در این زمینه داشته اند، یکی از مواردی توسعه تکنولوژی در ساخت لوازم خانگی حذف تسمه از نسل جدید ماشین های لباسشویی است، دایرکت درایو Direct Drive یا لباسشویی بدون تسمه عنوانی است که توانسته است توجه همه را به سمت خود جلب نماید. البته به اشتباه بسیاری از فروشندگان لوازم خانگی آن را به نام لباسشویی گیربکس دار به مشتری معرفی می کنند، در حالی که اصولا گیربکسی در این نوع از لباسشویی ها وجود ندارد. در این مدل  تکنولوژی تسمه از موتور ماشین لباسشویی حذف شده، و موتور به واسطه یک شفت ( میله ) مستقیما به دیگ شستشوی لباس متصل شده است.

 

تفاوت موتور گیربکسی و تسمه ای دایرکت درایو Direct Drive

 

در لباسوشئ های دایرکت درایو لرزش و صدای موتور بشدت کاهش یافته و به دنبال آن مشکلات ناشی از خرابی تسمه را نیز کم کرده است، همین امر موجب کاهش هزینه های ناشی از خرابی تسمه نیز می شود. این تکنولوژی مانع اتلاف انرژی مکانیکی گردیده است و مصرف انرژی را کاهش خواهد داد و در نهایت باعث افزایش عمر ماشین لباسشویی می شود. از سویی دیگر با حذف متعلقات تسمه، علاوه بر کاهش مصرف انرژی، فضای داخلی ماشین لباسشویی بیشتر گردیده و منجر به افزایش ظرفیت ماشین لباس شویی میشود. داشتن ظرفیت شستشوی بالاتر این امکان را فراهم می کند تا در هر بار سشتشو، بتوانید حجم بیشتری از لباس را با اندازه های بزرگتر مانند پتوها و ملحفه با صرف انرژی کمتر، بشویید.

برای مثال بهتر موتور های دایرکت درایو یا انتقال مستقیم حرکت، عملکردی مشابه با موتورهای پنکه سقفی دارند، اما با این تفاوت جریان برق در موتورهای دایرکت درایو لباسشویی ، مستقیم یا DC می باشد. بنابراین برای راه اندازی دایرکت درایو ها باید از  برد راه انداز یا همان درایور (Driver) استفاده کرد.

در موتورهای دایرکت درایو ها ، سیم پیچ استاتور درون روتور ثابت و روتور که یک بشقاب آهنی ۳۵ سانتی هست در داخل خود ۲۰ آهنربا دارد . آهنرباهای موجود در روتور توسط استاتور تحریک شده و موتور شروع به چرخیدن میکند. این روتور مستقیم به شفت لباسشویی متصل می باشد.

مزایای موتورهای بدون تسمه و دایرکت درایو ها

  • بهبود راندمان موتور با حذف تسمه
  • با توجه به قطر زیاد سیم پیچ وجریان مستقیم dc احتمال خرابی این موتورها بسیار کم است.
  • کاهش لرزش لباسشویی با توجه به بالانس شدن وزن موتور

معایب موتورهای بدون تسمه و دایرکت درایوها

در کنار این مزایای خوب و ویژگی‌های مثبت باید به نکات دیگری که به نوعی معایب ماشین لباسشویی‌های بدون تسمه حساب‌ می‌شوند نیز اشاره کرد. یکی از این موارد قیمت بالای این‌گونه ماشین لباسشویی‌هاست. این ماشین لباسشویی‌ها به دلیل استفاده از موتور مخصوص و سیستم توزیع قدرت ویژه، قیمت بالاتری نسبت به سایر انواع دارند.

 

مزایای موتور تسمه ای

مزیت این نوع موتورها  سادگی سیستم است که به راحتی قابل تعمیر یا تعویض است و از نظر بالانس شدن کمترین ایراد را دارا می باشد

 

 

جمع بندی 

 

ماشین لباسشویی بدون تسمه عموما دارای موتور پرقدرت در دورهای کم و زیاد است پس اگر قصد خرید یک لباسشویی بدون تسمه را دارید‌ مطمئن باشید که قدرت و سرعت را در کنار هم خواهید داشت. علاوه بر آن، اینگونه ماشین‌های لباسشویی به واسطه استفاده از سنسورهای پیشرفته قادرند تا برنامه‌های شستشو را با دقت و ظرافت بالاتری انجام دهند.

این ماشین لباسشویی‌ها علاوه بر موتور ویژه، مجهز به سنسورهای تشخیص حرکت بسیار دقیقی شده‌اند زیرا این سنسورها مستقیما بر روی چرخ دنده‌های دستگاه سوار شده‌اند و‌ می‌توانند سیگنال‌های ورودی و خروجی به موتور را با حساسیت بالاتری تعیین نمایند.

علاوه بر این باید به هزینه‌های تعمیر ماشین لباسشویی بدون تسمه نیز اشاره کرد. ماشین لباسشویی‌های تسمه‌‌ای را در صورتی که دارای نقص فنی در این زمینه شوند‌ می‌توان با تعویض تسمه و پرداخت هزینه‌های نه چندان زیاد، دوباره به کار انداخت اما ماشین لباسشویی‌های بدون تسمه درصورتی که یکی از چرخ دنده‌های موتور ناقص بابشکند، بایستی تمام آن چرخ را تعویض کرد که این امر مستلزم پرداخت هزینه‌های بالاتری نسبت به نوع قبل است.

البته از این نکته نیز نباید غافل شد که اغلب ماشین لباسشویی‌های بدون تسمه از کیفیت و دوام بسیار بالایی برخورداند اما باید به این نکته اشاره کرد نسل این تکنولوژی در ایران فراگیر نشده است و ممکن است چند سالی تا جا افتادن این سری محصولات زمان ببرد و در صورت خرابی احتمالی متقبل هزینه های بالایی شویم. 

 

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر