menuordersearch
baanaa.ir

" اینورتر Inverter " در کولرهای گازی به چه معناست ؟ ,

۱۳۹۷/۱۰/۱۴ جمعه
(0)
(0)
" اینورتر Inverter " در کولرهای گازی به چه معناست ؟

به دنبال گرمایش کره زمین و تصمیم دولت ها برای عقد کنوایسیون های محیط زیستی و اعمال مقررات گمرکی و قانونی از یک سو و همچنین استقبال خریداران لوازم برقی به صرفه جوئی های اقتصادی کالاها، شرکت های بزرگ را به آن واداشت تا سرمایه گداری بسیار بالایی برای پایین اوردن مصرف برق دستگاه ها صرف کنند. سرانجام در سال 1998 شرکت دایکین ژاپن نخستین سیستم را تحت عنوان اینورتر بر روی کولر های گازی خود نصب نمود, این اختراع انقلابی در زمینه کولر های گازی به حساب می آمد.

 

 

 

اینورتر Inverter چیست 

اینورتر به معنی معکوس کننده و یک مدار الکترونیکی است که سر راه کمپرسور قرار میگیرد و باعث می‌شود به صورت دور متغیر کار کند. کولرهای مجهز به این سامانه که به آن‌ها کولر گازی کم‌مصرف هم می‌گویند، در واقع همان کولر گازی معمولی هستند اما با یک سیستم الکتریکی متفاوت. کمپرسور این کولر، طوری طراحی شده  که کاملا خاموش نمی‌شود و حتی زمانی که به دمای دلخواه شما برسد با دور بسیار کم، با حداقل مصرف برق و اتلاف گرما، کار می‌کند.

گاز سرد پیوسته در کولرهای معمولی، در حال گردش بوده و هنگامی که دمای محیط با دمای تنظیم شده روی کولر برابر شود، اتوماتیک خاموش می‌شود. اگر هوا گرمتر شود، کولر دوباره روشن شده و این فرآیند تکرار می‌شود. تجدید این چرخه استارت، برق زیادی مصرف می‌کند. شایان ذکر است گاز مصرفی در کولرهای گازی اینورتر، سازگار با محیط زیست بوده و توانایی سرمایش و در نتیجه راندمان دستگاه را نسبت به نمونه‌های قدیمی تا ۶۰ درصد بالاتر می‌برد.
کولرهای گازی اینورتر با گاز فریون R410A و R407B برای تولید برودت کار می‌کنند که بسیار سردتر از گازهای مصرفی کولرهای قدیمی که گاز آن‌ها R22 می‌باشد است، بنابراین هنگام خرید برای اینکه دچار اشتباه نشوید به این مولفه روی برچسب آن‌ها دقت کنید.

دلیل: دمای جوشش گاز R410a منفی ۵۲ در جه سانتی گراد است و این در حالی است که دمای جوشش گاز R22 منفی ۴۱ درجه سانتی‌گراد بوده که این تفاوت در سیستم های تهویه مطبوع نقش مهمی در تولید سرما در بازه زمانی کمتر خواهد داشت.

کل کارکرد سیستم اینورتر بر مبنای تبدیل برق AC (متناوب-شهری) به (  DC مستقیم ) استوار است

برد های اینورتر محدودیت نصب دارند و بر روی تمام کمپرسور ها و دستگاه ها قابل پیاده سازی نیست , سیستم اینورتر صرفا بر روی کولر های گازی با کمپرسور روتاری و قسمتی از مدل های اسکرال نصب خواهد شد .

سیستم اینورتر کولر گازی از نظر بهینه سازی متفاوت هستند در برخی از اسپلیت های 30% بهینه سازی دارد و در قسمتی از مدل های جدید تا بیش از 75 % و به طور کلی بستگی تمام به شرکت تولید کننده و کیفیت کاری ان دارد

 

انواع سیستم های اینورتردر کولرهای گازی


سامانه inverterV:  برد اینورتر وی نسل اول سیستم های اینورتر به حساب می اید که همگی شرکت های تولید کننده حداقل یک بار از ان استفاده نموده اند و ان را ارتقا داده اند.
سامانه DCinverter : برد اینورتر دی سی جزو پیشرفته ترین سیستم های کاهش مصرف برق به حساب می اید این سیستم بیشتر در کولر های گازی استفاده شده است که از کمپرسور روتاری بهره میبرند.
سامانه DIGITAL inverter: برد اینورتر دیجیتال اینورتر برای نخستین بار توسط شرکت سامسونگ ساخته شد این برد شکل بهینه شده اینورتر وی قلمداد میگردد هرچند که از لحاظ فنی همانند اینورتر وی بهینه سازی شده است و تفاوت چشمگیری ندارد.
سامانه NERO inverter : برد اینورتر نرو بیشتر در تولیدات شرکت های امریکایی مانند جنرال الکتریک , وستینگ هاوس و ویرپول دیده میشود این سیستم حالت اماده به کار بسیار پیشرفته ای دارد و کمپرسور را در هنگام روشن و خاموش شدن ایمن میسازد.
سامانه DUAL inverter : برد اینورتر دوال از لحاظ طراحی بسیار پیشرفته میباشد و قادر است مصرف برق را تابیش از 70% بهبود ببخشد این سیستم اینورتر بر روی کولر گازی های ساخت ال جی به صورت انحصاری نصب میباشد.
سامانه SMART inverter : برد اینورتر اسمارت اینورتر جدیدترین حالت سیستم های اینورتر نصب شده بر روی کولر های گازی میباشد که از لحاظ بهینه بودن توانایی پایین اوردن مصرف برق را تابیش از 75 % داراست , سیستم اسمارت اینورتر بر روی مدل های کولر گازی تولید ال جی /گری /توشیبا/ هیتاچی/ نصب میباشد.

 

 

چگونه میتوان کولر اینورتر دار را از کولر عادی تشخیص داد 

 

شاید مهم ترین روش تشخیص چک کردن برچسب فنی کولرگازی است

 

 

 

برچسب فنی اطلاعات کلی درباره دستگاه و نوع کارکرد آن به شما منتقل می‌کند. اگر به شکل بالا توجه کنید این تصویر برچسب فنی ۲ عدد کولر گازی کم‌مصرف و کولر گازی معمولی است که برچسب شماره یک برچسب یک کولر گازی اینورتر بوده و برچسب شماره ۲ برچسب یک کولر معمولی را نشان میدهد.

شما با چک کردن اطلاعات روی برچسب یونیت بیرونی کولرگازی قادرید تا حد زیادی از اینورتر بودن دستگاه مطمئن شوید

 

نوع گاز مصرفی کولرهای کم‌ مصرف در نود و پنج درصد مواقع گاز R410a  است  در حالی که در کولرهای معمولی این گاز R22 می‌باشد و فرق این مورد را شما می‌توانید در برچسب فنی بالا مشاهده کنید  
کولر های کم مصرف نسبت به کولر های معمولی با آمپر کمتری کار می‌کنند که این مورد را شما می‌توانید با مقایسه برچسب‌های بالا به‌وضوح دریابید.

 

  • کولر معمولی = ۱۲آمپر  
  • کولر اینورتر = ۳٫۲ آمپر

 

 

مطالب مرتبط: 

انواع کمپرسور کولر گازی + T1 و T3 موتورهایی برای آب و هوا گرم یا خنک

BTU یا ظرفیت سرمایش متناسب با متراژ

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر