menuordersearch
baanaa.ir

آنچیزی که از شرکت سونی و بنیانگذاران آن نمیدانیم ! از تعمیر رادیو کارکرده تا شکست اولین اختراع ,

۱۳۹۷/۹/۲۶ دوشنبه
(0)
(0)
آنچیزی که از شرکت سونی و بنیانگذاران آن نمیدانیم ! از تعمیر رادیو کارکرده تا شکست اولین اختراع
آنچیزی که از شرکت سونی و بنیانگذاران آن نمیدانیم !  از تعمیر رادیو کارکرده تا شکست اولین اختراع

 


  شرکت سونی یک مجموعه چند ملیتی است، که در زمینه تولید لوازم دیجیتال، صنعت موسیقی و فیلم، صنعت بازی‌های ویدئویی و تجهیزات سرگرمی، همچنین ارائه خدمات مالی فعالیت می‌کند. بدون تردید سونی یکی از غول های فناوری های جدید دنیا در طول دهه‌های اخیر بوده است که مرور تاریخچه تاسیس آن برای علاقه مندان عرصه کسب و کار مفید و ضروری به نظر می آید.

 

بنیانگذاران ســونـی

شرکت سونی در فاصله چند ماه پس از پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۶ میلادی توسط دو تن از افسران نیروی دریایی ژاپن در شهر توکیوی ژاپن تاسیس شد. ماسارو ایبوکا (Masaru Ibuka) و آکیو موریتا (Akio Morita) در خلال جنگ جهانی دوم وقتی در کمیته سری تحقیقات جنگی واحد تسلیحات گرمایی هدایت شونده و دستگاههای دید در شب نیروی دریایی امپراطوری ژاپن مشغول به خدمت بودند با یکدیگر آشنا میشوند. پیش از ورود به ارتش، موریتا یک فیزیکدان 25 ساله بود که در روستا کوزوگویا به صورت خانوادگی سس و سویا تولید میکردند و ایبوکا 38 ساله  هم تحصیل کرده دانشگاه «واسدا» در یکی از آزمایشگاههای شرکت تولیدی نگاتیو فیلم مشغول به کار بود که گهگداری در بازار به معامله گری میپرداخت و دلال موفقی به شمار میرفت. مهم‌ترین موفقیت ایبوکا در ارتش به اختراع دستگاه جستجوی زیردریایی برمیگردد، که در نیروی هوایی امپراتوری ژاپن به خدمت گرفته شد. طی چهل سال همکاری مشترک ایبوکا و موریتا با یکدیگر یکی از " سازنده ترین و جذاب ترین رابطه ها در تاریخ کسب و کار"را به نام خود ثبت کرده اند. اگرچه از ایبوکا به عنوان موسس اصلی سونی نام برده میشود اما تخصص ایبوکا در توسعه محصول و بازاریابی و مدیریت کسب و کار حرفه ای که در موریتا وجود داشت، سونی را به مطرح ترین برند بازار مبدل کرد.

 

 

 

 

 پس از پایان جنگ جهانی ایبوکا از کار در واحد تحقیقات جنگ نیروی دریایی استعفا میدهد و برای راه اندازی کسب و کار جدید راهی توکیو پایتخت ژاپن میشود. او در یک ساختمان قدیمی و جنگ زده همراه با ۸ کارمند یک کارگاه تعمیرات رادیو با نام شیروکیا دست و پا میکند. کارگاهی که در خاطرات او پر از ترک و هیچ پنجره‌ای توصیف میشود. اما به مرور زمان و با پیشرفت کسب‌و‌کارشان، ساختمان دفتر نیز بهبود پیدا میکند. در آن زمان همه مشتاق کار کردن در شرکت جدید بودند و می‌خواستند دانش مهندسی خود را برای ساخت دوباره‌ی کشور ژاپن به کار بگیرند. اما هیچ کس نمی‌دانست کار را باید از کجا آغاز کند. حقوق اکثر کارمندان از پس‌انداز کوچک ایبوکا تأمین می‌شد و آن‌ها باید برای حفظ بقای خود سخت تلاش می‌کردند.

 

 

تنها ابزاری که ژاپنی ها به سیله آن میتوانستند اخبار  جنگ را دنبال کنند رادیو بود. ایبوکا با تجربه ای که در واحد تحقیقات سری در خصوص دستگاههای الکترونیکی جنگی به دست آورده بود توانست با تغییرات خلاقانه افزایش برد دریافت سیگنال های رادیویی اکثر رادیوهای های که در اثر جنگ خراب شده بودند یا به دلیل دخالت پلیس نمی‌توانستند امواج رادیویی را دریافت کنند افزایش دهد. چیزی نگذشت که این مدل رادیوها طرفداران زیادی در میان مردم پیدا کردند.

به واسطه رونق کسب ‌و‌کار آن‌ها فعالیت  یکی از روزنامه‌های آن زمان مقاله‌ای را در مورد سرمایه گذاری جدید شرکت ایبوکا  به چاپ رساند. انتشار این مقاله سبب پیدا شدن همکار قدیمی ایبوکا یعنی آکیو موریتا شد؛ وی پس از نامه نگاری با ایبوکا، برای ملحق شدن به ایبوکا عازم سفر به توکیو شد.

کمی بعد این دو با سرمایه 190 هزار ینی پدر موریتا شرکت مهندسی ارتباطات توکیو را با 20 کارمند را بنیانگذاری کردند که بعدها در سال 1958 به شرکت سونی تغییر نام دادند.

پیش از تغییر نام به سونی اولین محصول شرکت یک پلوپز برقی بود که بدلیل فقر مفرط مردم در سالهای پس از جنگ با شکست مواجه شد. اما آن دو از این شکست خود نا امید نشدند بلکه مبلغ بیشتری برای تحقیقات اختصاص دادند. آن‌ها با پیگیری سیاست مبتنی بر نیازهای روز اقتصاد ورشکسته ژاپن تمرکز خود را بر روی توسعه‌ی محصولاتی گذاشتند که برای مردم سودمند باشد. ایده بالش برقی برای دوران سخت اقتصادی مردم که با کمبود وسایل گرمایشی مواجهه بودند توانست کورسوی امید برابر دیدگان آنها بگشاید.

 

 

 

 

ریشه نام سونی و تلفیق یک اصطلاح عامیانه آمریکایی - ژاپنی

 

ایبوکا و موریتا در سال 1958 برای معرفی جهانی شرکت به دنبال تغییر نام محصولات رفتند . ابتدا آن‌ها مخفف نام شرکت Tokyo Tsushin Kogyo یعنی TTK را برای تبلیغات انتخاب کردند اما این نام قبلا استفاده شده بود. کلمه‌ی Totsuko نیز یکی دیگر از نام‌های پیشنهادی‌ بود. تا آنکه در سفری که موریتا به آمریکا داشت متوجه شد تلفظ این نام برای آمریکایی‌ها سخت است. آن‌ها نهایتا، نام شرکت را از کلمات sonus لاتین sound؛ صدا و اصطلاح عامیانه sonny پسر جان به دست آوردند. کلمه sonny از قدیم وارد زبان ژاپنی شده بود و در دهه ۱۹۵۰ به افراد جوان و باهوش گفته می‌شد. هدف آن‌ها از انتخاب این نام این بود که در تمام زبان‌های دنیا به یک شکل تلفظ شود.

 

طلوع سونی

 

در سال ۱۹۴۹ شرکت مهندسی ارتباطات توکیو  اولین نوارهای مغناطیسی خود را روانه بازار کرد و در سال ۱۹۵۰ توانست اولین ضبط صوت‌های ژاپنی ضبط‌کننده صدا روی نوار را با نام Type-G به دنیا عرضه کند. گرچه این مورد هم فروش چندانی نداشت ولی بخت و اقبال این شرکت در حال تحولی شگرف بود.

 

در اوایل دهه ۱۹۵۰در جریان سفر ایبوکا به ایالات متحده وی با اختراع جدید آزمایشگاه‌های بل، یعنی ترانزیستور آشنا شد. در سال 1952 آنها در مذاکره با بلز موفق به دریافت گواهی استفاده از تکنولوژی ترانزیستور را برای شرکتشان شدند. در شرایطی که بیشتر شرکت‌های آمریکایی مشغول بررسی کاربردهای ترانزیستور در صنایع نظامی بودند، شرکت ایبوکا و موریتا روی کاربردهای ارتباطی آن تمرکز کردند. سرانجام موریتا برای امضای قرارداد با شرکت بلز و شرکت وسترن الکتریک که بازوی تولیدی تلفن و تلگراف آمریکا بود به ایالات متحده سفر کرد. این توافق سرنوشت ساز منجر به اولین خط تولید موفقیت آمیز توتسوکو یعنی رادیوهای ترانزیستوری گردید. اگرچه در سال ۱۹۵۵، شرکت تگزاس اینسترومنتس و رجنسی الکتریک اولین رادیوی ترانزیستوری را در قالب یک مشارکت ساختند. اما رادیوی TR-63 سونی، یک رادیوی جیبی تمام ترانزیستوری بود و هنگامی که در سال ۱۹۵۷ عرضه شد، با ازدحام خرید مشتریان مواجه شد. تغییر نام شرکت به سونی با عرضه موفقیت امیز رادیوهای جیبی  منجر به شناخت بین المللی آن شد.

 

 

 

با تغییر سبک زندگی رفته رفته علاقه ی مردم برای استفاده از رادیو کم رنگ تر شد، به اعتقاد مدیران سونی، دنیای رادیو رو به افول است و دورانش به پایان رسیده است، و تولید و فروش تلویزیون می تواند بازار محصولات را به حرکت و جنبش درآورد، ظهور جعبه ی جادویی تحولات بزرگی در تولیدات شرکتها به حساب می آمد. شرکت سونی هم که در اکثر زمینه ها پرچمدار بازار بود، خط تولید تلویزیون های ترازیستوری قابل حمل برای اولین بار در دنیا راه اندازی کرد. این تلویزیون TV8-301 نام داشت. 

 

 

این موفقیت منجر به تولید اولین تلوزیون رنگی سونی  با نام KV-1310 توسط شرکت همیشه پیشتاز سونی تولید شد که در زمان خود بی نظیر بود

 

 

شرکت در سال ۱۹۷۱ از محصول دیگری رونمایی کرد. این دستگاه ( VCR ) پخش کننده‌ قادر بود نوارهای ویدئویی را به صورت رنگی در تلویزیون نشان دهد.

 

 

در سال ۱۹۷۹ (همزمان با انقلاب ایران) سونی اولین نسل واکمن‌ها را به بازار عرضه کرد. این دستگاه‌ها قابل حمل و باطری خور بودند و کاربران در هر جایی می‌توانستند به نوار کاست مورد علاقه‌ی خود گوش دهند. بسیاری از متخصصان شرکت معتقد بودند که این دستگاه بدون امکان ضبط صدا نمی‌تواند در میان مردم به محبوبیت برسد. اما برخلاف تصورها، این دستگاه سبک زندگی جدیدی را در میان مردم جا انداخت و به موفقیت چشمگیری رسید.

 

 

 

سونی اولین دستگاه پخش کننده‌ی سی‌دی جهان VCR در سال ۱۹۸۲ به بازار عرضه شد.

 

پلی استیشن یکی دیگر از محصولات رده سرگرمی و بازی شرکت سونی بود که در سال ۱۹۹۴ در بازار ژاپن به فروش رسید و پس از یکسال وقفه وارد آمریکا و اروپا شد. پلی استیشن به‌اندازه‌ای در میان مردم محبوب شد که به گفته کارشناسان بازار میزان فروش آن تا پایان سال ۱۹۹۶ به ۱۰ میلیون دستگاه رسید و در سال ۱۹۹۸ حدود ۵۰ میلیون از آن‌ها فروخته شده بود. 

 

 

سونی اولین دوربین دیجیتالش را در سال ۱۹۹۵ به بازار عرضه کرد. این دستگاه که به عنوان هندی کم شناخته میشود ساختار بسیار خوبی داشت و ویدئوهای با کیفیت بالا ضبط می‌کرد.

 

 

 

 

ورود به عرصه تولید مبایل

 

شرکت موبایل سونی برای ورود به عرصه تولید تلفن های همراه در سال ۲۰۰۱ با شرکت اریکسون تولید پلتفرم مشترکی را دنبال نمود. محصولات این شرکت ابتدا با نام سونی اریکسون به بازار عرضه می‌شدند، تا آنجا که در سال ۲۰۱۲ شرکت سونی سهم اریکسون را خریداری کرد. از آن زمان این شرکت تلفن های همراه را با نام سونی عرضه میکند. سونی در سال ۲۰۱۲ توانست عنوان چهارمین بزرگ‌ترین شرکت تولید کننده‌ی موبایل را از آن خود کند. 

پیش تر در سال 2007 که آیفون سیستم عامل IOS را ارائه کرد و اولین گوشیهای آیفون تولید شدند دیگر بازار سونی اریکسون جدابیتی برای خریداران نداشت همین امر سبب بروز بحران جدی در آینده گوشی های سونی اریکسون گردید.

 

 

تولید لب تاب وایو

 

اولین نسل تولید لپ‌تاپ‌های وایو در سال ۱۹۹۷ به بازار عرضه شد. این لپ‌تاپ‌ها ساختار باریکی داشتند و مفهوم جدیدی از کامپیوترهای شخصی را به دنیا معرفی کردد. اما درامدهای حاصل از فروش وایو کفاف هزینه ی تولید آن را نداد و باعث شد سال 2016 سونی با دنیای تولید لب تاب خداحافطی کند.

 

 

فعالیت های غیر الکترونیکی سونی

 

سونی مالک شرکت پخش و تولید سینمایی آمریکایی کلمبیا پیکچرز است که در سال 1989 به قیمت ۳/۴ میلیارد دلار خریداری شد و در بازار تلویزیونی تحت نام سونی پیکچرز اینترتینمنت فعالیت می‌کند. کلمبیا پیکچرز را می توان پس از والت دیزنی دومین غول فیلم سازی جهان دانست. در صنعت موسیقی هم سونی موزیک بزرگ‌ترین شرکت موسیقی جهان است. 

 

 

اما سرنوشت دو بنیانگذار سونی چه شد ؟ 

 

 

 

 

ایبوکا در سال ۱۹۷۶ مفتخر به دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه توکیو شد. او ۲ مدرک دکترای افتخاری دیگر را نیز در سال ۱۹۷۹ و ۱۹۹۴ از طرف دانشگاه‌های توکیو و آمریکا دریافت کرد.

وی کتابی در سال ۱۹۷۱ با ‌عنوان «مهدکودک خیلی دیر است» را منتشر کرد. او در این کتاب ادعا کرده است که مهم‌ترین زمان یادگیری انسان از بدو تولد تا ۳ سالگی است. در نتیجه راه‌هایی را برای یاد دادن مهارت‌ها به کودکان در این زمان پیشنهاد داده است.تا سال ۱۹۷۶ ایبوکا رهبری شرکت سونی را بر عهده داشت تا آنکه در همان سال خودش را بازنشسته کرد. اما در سالهای بعد بازنشستگی رابطه‌ی نزدیکی با مدیران شرکت داشت و آن‌ها را راهنمایی می‌کرد. وی سرانجام در اثر عارضه قلبی در سال ۱۹۹۷ و در سن ۸۹ سالگی درگذشت. موریتا پس از آن ریاست شرکت را به عهده گرفت

 

 

 

موریتا در سال ۱۹۹۴ هنگام بازی تنیس دچار سکته‌ی مغزی شد و از ریاست شرکت سونی کنار رفت. او نهایتا در سال ۱۹۹۹ و در سن ۷۸ سالگی در اثر ابتلا به بیماری ذات‌الریه درگذشت

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر