menuordersearch
baanaa.ir

hi-res های رس یا high resolution چیست؟ آیا مرگ فرمت های صوتی MP3, AAC فرا رسیده است؟ ,

۱۳۹۷/۱۰/۲۲ شنبه
(1)
(0)
hi-res های رس یا high resolution چیست؟ آیا مرگ فرمت های صوتی MP3, AAC فرا رسیده است؟
hi-res های رس یا high resolution چیست؟ آیا مرگ فرمت های صوتی MP3, AAC فرا رسیده است؟

طی پانزده سال گذشته موسیقی دیجیتال توانسته است نفس موسیقی آنالوگ را برای فوت از حیات به شماره بیاندازد. به این دلیل که صدای دیجیتال علاوه بر دسترسی آسان، توانسته امکان کنترل محتوای فایل های موسیقی را هم به ارمغان آورد. فرمت ام پی تیری ( MP3 ) هم به همراه دیگر کدک ها مثل AAC، WMA و ... در زمان خود انقلاب عظیمی را در دنیای موسیقی و اطلاعات صوتی به وجود آوردند. این فناوری های صوتی باهث شدند تا فایل های موسیقی قابلیت آن را پیدا کنند تا از یک ساختار فیزیکی، بر روی پخش کننده های دیجیتالی مانند گوشی های همراه ، تبلت ها، و دیگر دستگاه ها ذخیره سازی و اجرا شوند. در این میان نباید نقش صنایع و دستگاه های الکترونیکی همچون iPod، آیفون، کامپیوترها و ... را هم در انتقال و تبادل این اطلاعات نادیده انگاشت.

 

 

دستگاه پخش موسیقی HI Res های رس قدرتمند

 

 

اما به جرات میتوان گفت بخش کیفی، کمترین سهم را در پیشرفت محتویات صوتی طی این سالها داشته است. با توسعه تکنولوژی اطلاعات فنی عرصه دیجیتال ها، اکنون نوبت به کیفیت رسیده  تا چند قدم دیگر در پیشرفت فایل های موسیقی و صوتی سهیم باشد. غریب به یقین دیگر زمان آن رسیده تا این اطلاعات با فرمتی به جز MP3 ام پی تری ( با آن کیفیت استریم پایین )، پخش و ذخیره سازی شوند. شاید دست یابی به وضوح صوتی عالی «های رس» (High-Resolution Audio) راه حلی مناسب برای توسعه این گونه از اطلاعات باشد. اما آنچه مسلم به نظر میرسد روزی دستگاههای پخش mp3 به سرنوشت دیسکت ها و فلاپی ها دچار خواهند شد و این امری انکار ناپذیر است.

 

 

High-Resolution Audio چیست؟

 

برای اینکه بدانیم هدف از خلق فن آوری «های رس» چیست مثالی از نحوه ذخیره صداها درلوحهای فشرده و سخت افزارهایی مثل فلش خواهیم زد. هنگام انتقال یا خلق موسیقی مقدار قابل توجهی از حجم محتوائی موسیقی تلف میگردد، فن آوری Hi-Res به مقدار قابل توجهی این مقدار تلفات را جبران نموده است. که در ادامه این مطلب خواهید خواند. 

استاندارد کنونی برای فرایند رمزنگاری یا همان کد گذاری فایل های صوتی 16bit / 44.1KHz یا همان استاندارد سی دی CD است که بنیان گذاران آن دو شرکت سونی و فیلیپس در دهه 80 میلادی هستند. امروزه فایل های فشرده صوتی مانند MP3 و AAC  به وفور در اینترنت، گوشی و تبلت ها یافت می شود. به عبارت ساده تر High-Resolution Audio کد گذاری اطلاعات با استفاده از استاندارد 24bit/96KHz است که در آن امواج آنالوگ 96,000 بار در ثانیه جایگذاری شده اند و هرکدام از این نمونه ها از 24 بیت اطلاعات تشکیل شده است. البته استاندارد با کیفیت تری هم مثل 24bit/192KHz وجود دارد- عموماً هر چه میزان بیت این نمونه ها بیشتر باشد کیفیت صدای خروجی نیز بهتر خواهد بود.

 

فرمت های صوتی نظیر AAC و MP3 به عنوان فرمت های فشرده پر اتلاف نامیده می شوند. این فرمت ها می توانند اطلاعات صوتی را با کیفیت مشابهی مثل CD اما با نرخ بیت بیشتری نظیر (320Kbps  MP3 و 256Kbps AAC) بازسازی کنند. اما این فرمت ها در هنگام تبدیل و ذخیره سازی حجمی از اطلاعات صوتی را دور می ریزند و تنها یک محدوده دینامیک از اطلاعات صوتی اولیه برای فشرده سازی باقی میگذارند. در صورتیکه فرمت هایی مثل FLAC،  WAV ، AIFF، ALAC میتوانند در هنگام ذخیره سازی محتویات صوتی یک فشرده سازی بدون اتلاف انجام شود. بعضی از این فرمت ها مثل WAV و FLAC از استاندارد 24bit/96KHz هم پشتیبانی می کنند. از دیگر فرمت های با کیفیت بالا می توان به DSD یا Direct Stream Digital ( توسط سونی و فیلیپس اختراع شده اسیت) اشاره کرد که امواج آنالوگ را با نرخ بیشتری (2.8224MHZ) و به صورت نمونه های 1 بیتی ذخیره سازی می کند.

 

 

انواع فرمت های ( Hi-Res ( High-Resolution  

 

فرمت های متفاوت و گوناگونی برای صدایی High-Resolution وجود دارد. حجم این نوع فایل ها به علت مقدار دیتایی که در صدای High-resolution گنجانده شده است معمولا بسیار زیاد است. برای کاهش حجم فایل به اندازه ای که قابل کار باشد و در واقع کیفیت خود را از دست ندهد، تکنولوژی های مختلف فشرده سازی فایل های و فرمت های صوتی که در زیر به آنها اشاره شده بوجود آمده است. که به شرح زیر است:


DSD) DSF/DFF)


 Direct Stream Digitalفرمتی برای ضبط کردن است که در تجهیزات حرفه ای برای تولید CDهای صوتی با کیفیت فوق العاده (Super Audio CD) به کار می رود.  DFSو DFF فایل های صوتی هستند که در دانلودها یا پخش از طریق برنامه های پخش موسیقی مورد استفاده قرار می گیرند. DFS امکان نگهداری فراداده (metadata) (اطلاعاتی در مورد فایل) را در خود دارد ولی DFF از این قابلیت برخوردار نیست.


WAV


 Waveform Audio File Format نوعی فرمت فایل صوتی است که برای Windows ساخته شده است.


AIFF


Audio Interchange File Format یا AIFF نوعی فرمت فایل صوتی است که برای کامپیوترهای مکینتاش اپل ساخته شده است.


FLAC


Free Lossless Audio Codecاجازه می دهد که فایل های صوتی کدگذاری شده (فشرده شده) را از کدگذاری خارج کنند و آنان را به حالت اورجینال خود برگردانند که در واقع به این کار "lossless compression" گفته می شود


ALAC


Apple Lossless Audio Codecتوسط شرکت Apple برای فشرده کردن دیتای موسیقی دیجیتال ساخته شده است.
 

 

 

پشتیبان و فروشنده High-Resolution Audio چه کسی است؟

 

بعضی از تولید کنندگان دستگاه ها صوتی فرصت را برای تغییر و توسعه در موسیقی دیجیتال و معرفی یک کیفیت جدید را مناسب دیده اند. یکی از بخش هایی که بسیار مورد توجه قرار گرفته است DAC ها یا تبدیل کننده های دیجیتال به آنالوگ میباشند. شرکت های بنیانگذار دستگاه ها و استاندارد های صوتی مثل Marantz، Sony، Denon، Pioneer، NAD و ... به دنبال طراحی و تولید DAC های با کیفیت عالی هستند تا کیفیت صوتی بهتری را از منابع صوتی دیجیتال مثل PC ها، تبلت ها و گوشی های هوشمند شاهد باشیم. در حالی که تعدادی از این دستگاه ها سعی دارند تا با پردازش بهتر استاندارد ذخیره سازی CD و همچنین فرمت MP3، نسبت به گذشته صدایی واضح تر و شفاف تر را تولید کنند، بیشتر دستگاه های جدید به دنبال افزایش کیفیت استانداردهای 24bit/96KHz و 24bit/192KHz هستند.

 

 

نمونه ای از DAC سونی مدل USB

 

 

اما مشکل بزرگتر یافتن مضمون های صوتی با کیفیت است. هیچکدام از منابع صوتی گوگل پلی، آمازون، آی تونز و دیگرمنابع دانلود آهنگ دیگر موسیقی های با رزولوشن بالا را در اختیار کاربران خود قرار نمی دهند. برای دریافت آهنگ های های رس تنها میتوانید به سایت هایی نظیر HDTracks، Blue Coast Records، 7Digital ,Linn Records که از معدود منابع صوتی با رزولوشن بالا هستند مراجعه کنید که هیچکدام از آنها تنوع سایت هایی همچون  Google  و iTunes را دارا نیستند.

در چند شرکت گوشی های هوشمند هم مانند سونی، سامسونگ و ال جی در محصولات خود ( Xperia Z3، Galaxy Note 4 ،G3 ) پشتیبانی از استاندارد 24bit/192KHz را هم فراهم کرده اند تا یک قدم ما را به استفاده عمومی تر از امکانات های رس نزدیکتر کنند. 

 

شاید مهم ترین عامل در استفاده از این فرمت های صوتی High-Resolution وابسته به استفاده از تجهیزات پیشرفته و مدرن برای پردازش و پخش موسیقی باشد. برای عنوان مثال در دریافت کننده، استریو های خانگی، DAC، اسپیکرها و تقویت کننده ها نقش بسیار مهمی را در کیفیت خروجی دستگاه ایفا می کنند. یا در گوشی های هوشمند کیفیت هدفون مورد استفاده می تواند کیفیت صدا را کاملاً دگرگون کند. به همین ترتیب در فرمتهای صوتی فیلم ها هم ضبط دیجیتال اصوات نقش مهمی در کیفیت صدای موسیقی و دیالوگ های به گوش رسیده دارد. همچنین با استفاده از تجهیزات مناسب ضبط و پردازش حتی کاربرانی که از یک دستگاه با کیفیت متوسط هم استفاده می کنند قادر خواهند بود تا از رزولوشن بالای این موسیقی ها لذت ببرند.

 

تفاوت های رس HI Res  با mp3

نمودار تغییرات در نمودار کیفیت 16 بیت « MP3 » با 24 بیت «Hi-res»

 

 

مشکلات موجود بر سر عمومیت فناوری Hi-Res

 

قطعا همگی ما دوست داریم که از گوشی های هوشمند، تبلت ها، اسپیکرها، هدفون ها و هر وسیله پخش کننده دیگری کیفیت بالاتری از موسیقی و صدا را بشنویم. اما بزرگترین مشکل بر سر راه این رویا، پذیرش این فرمتهای صوتی و همچنین تجهیزات موردنیاز این فناوری است. مشکل دیگری که وجود دارد عدم دسترسی مناسب به فرمت های مادر صوتی با کیفیت و بدون اتلاف است. از طرفی برای ذخیره سازی صداهای با رزولوشن بالا به عنوان مثال یک فایل موسیقی با فرمت FLAC و استاندارد مشخص 24bit/96KHz به حجمی برابر با 100 مگابایت نیاز است که همین امر استفاده و قابل دسترس بودن این فایل های High-Resolution را مشکل کرده است.

بخش زیادی از کاربران هم بدون اطلاع از تفاوت های زیاد بین این کیفیت ها علاوه بر در دسترس نداشتن تجهیزات لازم، تمایلی برای ارتقا تلویزیون ها و دیگر پخش کننده های صوتی از خود نشان نمیدهند. مطمئناً با استفاده از روش های بازاریابی هوشمندانه و ایجاد ارتباطی عمیق تر میان موسیقی و صنعت و همچنین افزایش رغبت کاربران برای شنیدن درجات بالاتری از کیفیت مضامین صوتی، بسیاری از این مشکلات موجود از بین خواهد رفت.

 

ExtremeTech

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر